Savez invalida rada Vojvodine, Organizacija invalida rada za Grad Novi Sad
AKTIVNOSTI ORGANIZACIJE:
1. Program za očuvanje i razvoj socijalnih veština osoba sa invaliditetom u okviru kog se odvijaju kreativne i slikarske radionice podstiče osobe sa invaliditetom naročito mlade i žene da učestvuju na osnovu jednakosti u društvenom životu na svim nivoima, kao i da izraze svoje kreativne strane kojih neki imaju i više. Obezbedićemo mogućnost druženja i komunikacije sa drugim osobama sa invaliditetom čime podstičemo poboljšanje uključenosti u društveni život osoba sa invaliditetom.
2. Program za podizanje kapaciteta OSI kroz predavanja, tribine i edukacije u okviru kog se odvijaju savetovanja, zdravstvena predavanja, kontrole zdravlja i obuke doprinose poboljšanju zdravstvenog stanja svih učesnika u programu kako bi se osećali prihvaćenije i korisnije u lokalnoj zajednici kao i na sprečavanju daljih oboljevanja kroz savetovanja sa stručnim licima iz oblasti prevencije i očuvanja zdravlja kako bi se sprečilo pogoršavanje već postojećih oboljenja kao i nastanci nekih novih.Putem pojedinih predavanja na temu prepoznavanja i sprečavanja nasilja nad ženama sa invaliditetom postižemo da one umeju propoznati nasilje prema sebi i adekvatno reagovati na njega jer su mu poznato je daleko više izložene nego žene koje nisu osobe sa invaliditetom. Stručna lica iz oblasti javnog zdravlja Preventivnog centra Doma zdravlja Novi Sad, sa kojima imamo kontinuiranu dugogodišnju saradnju, održavaju sva planirana predavanja, zdravstvene kontrole i savetovanja.
3. Inovativne aktivnosti u okviru kojih se odvijaju sportsko rekreativne radionice kao i predavanja na temu ekologije i zaštite životne sredine omogućavaju velikom broju članova Organizacije da aktivno učestvuje na sportsko rekreativnim radionicama kao i na takmičenjima koja organizujemo u sklopu ovog programa.
4. Izleti i posete istorijskim mestima, manastirima, banjama.
5. Odmori i oporavci u banjama i na moru. Organizujemo odmor u hotelu u Igalu u saradnji sa Savezom Samostalnih Sindikata Grada Novog Sada i Opština, čiji smo koletktivni članovi,
izuzetno povoljno i na višemesečnu otplatu. Takođe u saradnji sa banjama organizujemo oporavke i odmore na više rata.
6. Vršimo nabavku prehrambenih proizvoda proverenih domaćih proizvođača takođe na rate i to: Svežeg pilećeg mesa, jabuka, smrznutog povrća i voća, zimnice itd.
7. Organizujemo povremena druženja svojih članova
PRAVA INVALIDA RADA:
Društvo tumača i prevodilaca za znakovni jezik – Novi Sad Ruke Govore
AKTIVNOSTI ORGANIZACIJE:
1. PREVODILAČKI SERVIS: Predstavlja uslugu namenjenu gluvim i nagluvim korisnicima Znakovnog jezika, radi lakše komunikacije i uključivanja u društveni život zajednice. Uslugu pružaju profesionalni prevodioci i sudski tumači za znakovni jezik. S druge strane, Prevodilački servis pruža usluge prevođenja i za treća lica kako bi usluga/događaj/manifestacija i drugi vidovi dešavanja bili dostupni za gluve i nagluve osobe.
2. OBUKA ZNAKOVNOG JEZIKA: Jedina licencirana Škola za učenje znakovnog jezika koja sprovodi obuke i edukacije za širu društvenu zajednicu, kao i zaposlene u institucijama o Zajednici i kulturi gluvih kao i učenje znakovnog jezika.
3. PRISTUPAČNOST: Osnovna misao Udruženja je stvaranje pristupačnog okruženja kroz edukaciju šire društvene zajednice i podizanju svesti o njihovim sugrađanima koji imaju različiti stepen oštečenje sluha.
4. PUBLIKACIJE: Ruke govore su autori brojnih knjiga za učenje znakovnog jezika, publikacija na temu Zajednice gluvih I načinu komunikacije kao i u oblasti umetnosti.
5. PRAVNO SAVETOVALIŠTE: Pružanjem usluge pravnog savetovanja sa ciljem pružanja korisnih informacija osobama sa invaliditetom kao i članovima njihovih domaćinstava, ali i drugim licima kojima je to neophodno, kao i pružanja mogućnosti njihovog konsultovanja sa stručnim pravnim licem. U okviru pravnog savetovališta mogu se dobiti informacije u vezi ostvarivanja prava osoba sa invaliditetom svih vrsta po pitanju invalidnosti, naknada za pomoć i negu lica, pri čemu će se pokrivati raznorazne oblasti u zavisnosti od individualnih potreba korisnika. Pravno savetovalište se realizuje u saradnji sa stručnjacima iz pomenute oblasti i eksternih konsultanata. U okviru savetovališta snimljen je serijal emisija gde su obrađene teme iz oblasti prava osoba sa invaliditetom I koji je put njihovog ostvarivanja.
6. PSIHOLOŠKO SAVETOVALIŠTE: U saradnji sa psihološkinjom sprovode se edukacije iz oblasti mentalnog zdravlja i pružanje psihološke podrške osobama sa invaliditetom. Kako bi podrška doprela do većeg broja korisnika, snimljen je serijal edukativnih emsija sa praktičnim savetima za samopomoć.
7. CENTAR ZA PODRŠKU DECI U UČENJU: Osluškujući potrebe naših korisnika, osnovali smo Centar za najmlađe korisnike gde pružamo podršku u učenju ne samo gluvoj deci već i čujućoj deci gluvih roditelja. Ujedno realizujemo brojne radionice.
8. EMISIJE: Udruženje se bavi proizvodnjom i emitovanjem emisija iz oblasti prava osoba sa invaliditetom, na temu roditeljstva, teme koje obrađuju psihološko i pravni sadržaj sa ciljem osnaživanje zajednice gluvih i nagluvih osoba u oba smera (putem senzibilizacije opšte populacije, kao i stvaranjem pristupačnog sadržaja za gluve i nagluve osobe).
9. NS ZA SVE: servisne informacije na srpskom znakovnom jeziku se mogu naći i na sajtu Grada Novog Sada (baner na naslovnoj strani sajta, sa desne strane) https://novisad.rs/. Na osnovu Sporazuma o saradnji koji je potpisan između Gradske uprave za socijalnu i dečiju zaštitu i Društva tumača i prevodilaca za znakovni jezik iz Novog Sada, prevodioci obrađuju aktuelne servisne informacije svakog radnog dana i pripremaju informacije za objavu. Na ovaj način omogućena je bolja dostupnost informacija za gluve osobe koje srpski znakovni jezik koriste kao svoj prvi jezik.
10. APLIKACIJE: Članovi tima Ruke govore bave se izradom IT rešenja kako bi usluge, proizvodi i informacije bili dostupne osobama sa invaliditetom na znakovnom, audio i tekstualnom format i omogićili da budu samostalni u svojoj zajednici.
11. UMETNOST I KULTURA: U saradnji sa institucijama kulture u Novom Sadu (Spomen- zbirka Pavla Beljanskog, Galerija Matice srpske i Muzeja Vojvodine) izrađena je multimedijalna aplikacija na znakovnom jeziku gde su umetnička dela dostupna ne samo za gluve i nagluve osobe već i širu društvenu zajednicu. Digitalizacija umetničkih dela stalne postavke umetnost je učinjena dostupnim i osobama sa invaliditetom. Inovativnost se ogleda u mogućnosti stručnog vođenja uz prevod na znakovni jezik kao i izradu emisija za najmlađe konzumente koji ujedno i uče znakovni jezik iz oblasti umetnosti.
12. ORGANIZACIJA RAZNIH DOGAĐAJA: U Novom Sadu je 14. marta 2024. godine održano Međunarodno gastro takmičenje za osobe sa invaliditetom CUPI`S SPOON – za Društvo za ravnopravnost 2024. Takmičenje je održano na platou ispred Sportskog poslovnog centra Vojvodina SPENS na specijalnom vozilu sa dve bine. Međunarodno gastro takmičenje CUPI’S SPOON je atkivnost hrvatske Udruge najosjetljivijih u osposobljavanju UNUO koje se već trinaest godina bavi edukacijom osoba s invaliditetom i dece u nepovoljnom položaju i nastoji im preneti znanje u ugostiteljskom smijeru kako bi postali samostalniji, konkurentniji na tržištu rada i prihvačeni u društvu.
PRAVA GLUVIH I NAGLUVIH: